دکتر مهراد فخرالدینی

متخصص قلب و عروق


فشار خون ـ قسمت اول

بیماری فشار خون :
طبق تعریف فشار خون به معنای فشار ماکزیمم بالای 140میلیمتر جیوه و فشار مینیموم بالای 90میلی متر جیوه حد اقل در دو نوبت جداگانه است.البته این سطح از افزایش فشار خون به معنای افزایش خطر شدید فشار خون است وگرنه حتی در فشار کمتر نیز ارتباط با سکته مغزی یا بیماری عروق کرونری دیده شده است .فشارایده ال رافشار ماکزیمم 120وفشار مینیموم 80درنظر گرفته شده است.

حدود 25درصد مردم دنیا به این بیماری مبتلا هستند.درامریکا شایعترین علت مراجعه سرپایی به پزشکان قلب و عروق است که علی رغم همه پیشرفت های درمانی برای کنترل فشار خون تنها در 25درصد موارد حتی در کشورهای پیشرفته موفق به کنترل فشار خون شده ایم .
مهمترین علت آن را کم کاری پزشکان و هزینه های بالای درمان وعدم همکاری بیماران ذکر می کنند که این بیماری مزمن ودر اکثر موارد غیر قابل درمان ولی قابل کنترل است ولی بدلیل ضرورت ادامه طولانی داروها و گاهی تا پایان عمر واز طرفی لزوم رعایت رژیم غذایی و پرهیز های غذایی وفعالیت فیزیکی وورزشی و گاهی عدم تحمل یا عوارض دارویی منجر به خستگی و قطع درمان های دارویی ودرنتیجه عدم کنترل ایده ال فشار خون در اکثر بیماران می شود.

از آنجا که عوارض عدم کنترل فشار خون گاهی سالها (30-10سال) بعد ظاهر می شود وهم چنین این بیماری بدون علامت است و معمولا از این بیماری بعنوان کشنده پنهان یاد می شود درزمان تشخیص بیماری سالها از شروع بیماری گذشته است.
با تو جه افزایش شیو ع چاقی وافزایش نسبت سالمندان در جامعه پیش بینی می شود تاسال 2025حدود یک سوم جمعیت جهان مبتلا به فشار خون شوند.امروزه فشار خون راشایعترین علت قابل پیشگیری مرگ درجهان می دانند سیگار و کلسترول را در مقام های بعد قرار می دهند.

فشار خون را بعنوان یک ریسک فاکتور مهم و شایع و قابل تعدیل بیماری عروق کرونر و سکته مغزی و بیماری عرو ق محیطی می دانند .شایعترین علت مر گ در بیماران فشار خونی وجود ‏بیماری عروق کرونرودر مقام بعدی سکته مغزی می باشد.شیوع فشار خون در مردان و سیاهپوستان شایعتر است وبا افزایش سن شیوع آن افزایش می یابد .در سن بالای 75سال 90درصد افراد دچار فشار خون هستندمعمو لا بعد از سن 30 سالگی ناگهان شیوع فشار خون افزایش شدیدی پیدا می کندو بعد ازیائسگی در زنان شیوع آن بالاتر از مردان است.

بطور معمول 95-90درصد موارد فشار خون از نو ع اولیه یا ایدیو پاتیک یا با علت ناشناخته است .بقیه موارد فشار خون را فشار خون ثانویه یا فشارخون با علت مشخص و قابل شناسایی می نامند که با کشف علت و رفع آن تنها موارد قابل برطرف شدن فشار خو ن است.

عوامل مختلفی رادر ایجاد فشار خون دخیل می دانند .ژنتیک نقش مهمی در فشار خون دارد بیشتر بصورت مولتی فاکتوریال و فامیلیال است مثلا 70 درصد علل فشارخون در یک فامیل خاص عمدتا ریشه در ژنتیک آن ها دارد ونه در مسائل محیطی.

عوامل محیطی در ایجاد فشار خون :
- سیگار:هر سیگار10تا20میلی مترفشار خون ماکزیمال را افزایش می دهدلذا فشار خون در سیگاریهادرطول روز بیشتر از شب و موقع خواب می باشد.

-الکل: فشار خون درمصر ف زیاد الکل بیش از سه بار در روزافزایش می یابد یکی از علل بسیار شایع فشار خون ثانویه است.

- مصر ف کم سبزیجات و میوه ها ومصرف زیاد قندها و نو شابه هاو غذای پر کالری با افزایش فشار خون در ارتباطند.

- افزایش فشار خون با چاقی در ارتباط است و بیش از 50در صدبیماران فشار خونی چاق هستند و فشار خون بااندازه ایندکس توده بدن ارتباط خطی دارد.

- افزایش مصر ف کافئین در اولین روز های مصر ف باعث افزایش گذرای فشار خون می شود.

- کم تحرکی ونداشتن زندگی فعال فیزیکی سبب افزایش شیوع فشار خون می شود .

ادامه دارد ...


آدرس مطب : 1
تلفن : 22923067 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آدرس مطب و کلینیک چکاب قلاستفاده صحیح از ترید میلمطالب غیر پزشکیگپی کوتاهاخبار جدید پزشکیبیما ریهای غیر قلبیبیماریهای قلب و عروقتغذیه وبیماریهای قلبی و داروها دربیماران قلبیدرمان بیماریهای قلبی و عروش های تشخیصی بیماریهایراهکارهای کنترل عوامل خعلایم بیماریهای قلبی و عصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر