دکتر مهراد فخرالدینی

متخصص قلب و عروق


استرس و بیماریهای قلب و عروق

- دربعضی از مطالعات دیده شده که استرس های روحی و روانی شغلی و خانوادگی و اجتماعی ریسک حوادث عروقی را معادل ریسک فاکتورهای ماژور قلبی افزایش می دهد .حتی گاهی استرس های حاد و شدید مثلا در مواجهه با بلایای طبیعی شانس بروز حمله حاد قلبی را افزایش می دهند.مسایل شغلی و اقتصادی و عصبا نیت و خصومت نیز در حوادث قلبی دخیل می باشند.دریک پنجم بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر سرپایی و یک سوم بیماران نارسایی قلبی افسردگی دیده می شود.

- استرس با افزایش فعالیت سمپاتیک و افزایش سطح هورمون های استرس می تواند آغازگر یک حمله قلبی یا آریتمی و حتی مرگ ناگهانی در افراد مستعد یا بیماری نهفته و بدون علامت قلبی شود یا سبب بروز یا تسریع و تشدید علایم بیماری قلبی و عروقی شود .

- یک استرس حاد و شدید و ناگهانی می تواند سبب تشدید پرفشاری خون و یک کریز فشارخون و خونریزی مغزی یا نارسایی حاد قلبی و حتی پارگی سایر عروق در چشم یا... شود.

- استرس باعث اختلال در عملکرداندو تلیوم عروق و پلاکت ها و افزایش احتمال آریتمی قلبی و افزایش سطح فاکتورهای التهابی و انعقادی یا حتی پارگی یک پلاک آترومایی تثبیت شده عروقی و شروع یک حمله قلبی شود .

- با وجود یک زمینه ژنتیکی و ریسک فاکتورهای بیماری قلبی یک استرس حاد باتغییرات همودینامیک یا اسپاسم عروق کرونر یا افزایش مقاومت عروق سیستمیک یا اختلال سیستم خودکاربدن یاایجاد التهاب سبب می شود یک پلاک کرونری مستعد دچار پارگی یا زخم شود و بدنباب آن انسداد عروق کرونر با سوارشدن یک لخته روی پلاک و ایجاد حمله قلبی یا آریتمی قلبی یا مرگ ناگهانی شود.

- شایعترین اختلال روحی و روانی بخصو ص بعد از حمله قلبی یا آگاهی از وجود بیماری قلبی افسردگی و اضطراب وترس است که میتواند خطر عوارض و مرگ ومیر بیماری قلبی را افزایش دهد و تاثیر پذیری داروهای قلبی و اقدامات درمانی را کاهش دارد که معمولا با آگاهی بخشی کامل به بیمار و مشاوره روانشناسی و روانپزشکی می توان کمک زیادی به این بیماران کرد.(قسمت اول )


آدرس مطب :
تلفن : 22923067 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آدرس مطب و کلینیک چکاب قلاستفاده صحیح از ترید میلمطالب غیر پزشکیگپی کوتاهاخبار جدید پزشکیبیما ریهای غیر قلبیبیماریهای قلب و عروقتغذیه وبیماریهای قلبی و داروها دربیماران قلبیدرمان بیماریهای قلبی و عروش های تشخیصی بیماریهایراهکارهای کنترل عوامل خعلایم بیماریهای قلبی و عصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر